Ilulissat, po duńsku Jakobshavn, zostało założone w połowie XVIII wieku. Nosi imię Ojca-Założyciela Jacoba Severina. Stanowiło główną bazę dla Knuda Rasmussena podczas jego ekspedycji badawczych po Arktyce. Miasto leży tuż obok ujścia fiordu do zatoki. Jest to najszybciej przemieszczający się lodowiec świata. Chociaż w mieście nie ma zabytków podobnych jak Europa, to warto zobaczyć je ze względu na krajobrazy i otaczającą miasto przestrzeń.
Na wakacyjny wypoczynek najlepsze są miesiące letnie. Lata w Danii są ciepłe, niezbyt upalne. Latem może występować więcej deszczu, ale nie ma mgieł i silnych wiatrów.
Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe po Danii najlepsza jest wiosna, ale do Danii można się wybrać o każdej porze roku. Zimą należy wziąć pod uwagę częste mgły na zachodzie kraju. Latem, natomiast, nieco częstsze deszcze.
Dania znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego o cechach klimatu morskiego. Klimat poszczególnych regionów niewiele się różni. Lata są tu ciepłe, lecz nie upalne (na co ma wpływ ciepły Prąd Północnoatlantycki), a zimy łagodne. Średnia temperatura w okresie letnim waha się od 15 °C do 22 °C (maksymalna zanotowana temperatura wynosiła 36 °C), zimą – od -1 °C do +2 °C (najniższa zanotowana temperatura to -31 °C). Klimat Danii charakteryzuje stosunkowo duża ilość opadów deszczu, a śnieg i mróz występuje rzadko. Największa suma opadów przypada na lipiec i sierpień, najmniejsza – na marzec. Średnia roczna ilość opadów wynosi ok. 650 mm. Opady są większe na półwyspie Jutlandzkim (ok. 800 mm), a mniejsze w regionie Zelandii (500-550 mm). Statystycznie najmniej deszczowym regionem są okolice Wielkiego Bełtu (po obu jego stronach średnia roczna suma opadów wynosi 450 mm). Typowym zjawiskiem dla zachodnich obszarów kraju są mgły, które nasilają się w okresie zimowym.